XI i XII-wieczne zagrody, warsztaty i Dom Zielarki zapraszają nas do odbycia podróży w czasie. Zwiedzając Osadę poznamy XII-wieczną rzeczywistość z pogańskimi bóstwami – Świstem, Poświstem i Pogodą, których czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy. Zobaczymy również warsztat garncarski, kowalski, obróbki drewna oraz gospodarstwo bartnika.
Wzniesiony na wzgórzu na przełomie XIII i XIV wieku - zamek górny, położony między dwiema basztami z murem o grubości 2 m i zamek dolny, z obszernym dziedzińcem, zakończonym skośną, czworokątną basztą z XV wieku i furtką sklepioną w gotycki łuk. Istnieje tutaj głęboka na ok.100 m studnia, wykuta w skale. Legenda głosi, że w zamku można spotkać ducha Królowej Bony.
Dzięki zrekonstruowanej architekturze podziemi sprzed 4 tys. lat można zobaczyć prawie wszystkie techniki wydobywania krzemienia pasiastego i unikatową kopalnię krzemienia z epoki neolitu. Znajdziemy tu również rekonstrukcje: szybu, obozowiska przyszybowego i wioski neolitycznej z chałupami społeczności kultur pucharów lejkowatych i amfor kulistych.
Skansen w Tokarni przedstawia obiekty w naturalnych zespołach osadniczych, gdzie zagrody sąsiadowały z obiektami przemysłu wiejskiego jak młyn, wiatrak, kuźnia. Obiektami użyteczności były też karczmy, szkoły, sklepy, kościoły, a także plebanie, dwory i folwarki dworskie, znajdujące się na terenie muzeum.
Różnorodność występujących tu form szaty naciekowej czyni Jaskinię Raj unikalną w skali kraju. Do zwiedzania udostępniona jest podziemna trasa turystyczna i wystawa z odtworzonym obozowiskiem neandertalczyków oraz odnalezionymi tu szczątkami prehistorycznych zwierząt: mamuta, nosorożca i niedźwiedzia jaskiniowego.
Ośrodek Wypoczynkowo-Leczniczy LOTNIK ul. 11Listopada 201 | 28-200 Staszów; tel. 15 864 56 36 | kom. 515 190 626 | 515 190 622; biuro@lotnik.info | www.lotnik.info